1821 – 1880
Francouzský prozaik; představitel realismu. Jeho romány, v nichž usiloval o formální a slohovou vytříbenost, kriticky odhalují prázdnotu měšťáckého světa (Paní Bovaryová) a široce líčí soudobou společnost (Citová výchova, povídky Prosté srdce, Bouvard a Pécuchet); v historickém románu aplikoval moderní romanopisecký postup (Salammbô, Paměti bláznovy, povídky Legenda o sv. Juliánovi, Hérodias, filozofická próza Pokušení sv. Antonína). Pro svůj pesimismus považován za předchůdce naturalismu.
1863 – 1947
Americký vynálezce a průmyslník. První výrobce sériových automobilů. Zakladatel továrny na automobily (1903) v Detoitu, z níž vyrostl dnešní koncern Ford Motor Company. Zavedl pásovou výrobu a standardizaci automobilových součástí.
1856 – 1939
Rakouský lékař, neurolog, psychiatr a psycholog; zakladatel psychoanalýzy. Profesor na univerzitě ve Vídni, po anšlusu Rakouska emigroval do Velké Británie. První léta života prožil v Příboře na Moravě. Rané práce věnoval fyziologii a patologii nervové soustavy. Pod vlivem francouzské psychiatrické školy se zabýval problematikou neuróz a od poloviny 90. let rozpracovával psychoanalýzu, psychoterapeutickou metodu léčení neuróz, založenou především na technice volných asociací a analýze snů, v níž spatřoval cestu k proniknutí do nevědomí.